University Hall Emptied By Austrian Police

University Hall Emptied By Austrian Police

Category : Pravda

Originally written for Pravda paper, published on December, 22nd. Online version here.

Okupácia najväčšej prednáškovej siene na rakúskej vysokoškolskej pôde trvala dva mesiace, ukončil ju zásah policajtov. Tí včera násilne vypratali veľkú miestnosť Audimax, ktorá sa nachádza na Viedenskej univerzite. Polícia oznámila, že zásah prebehol hladko. Z auly vyhnali ráno po pol siedmej hodine približne 80 bezdomovcov a 10 študentov.

Sieň bola pôvodne ohniskom protestov vysokoškolákov, postupom času s narastajúcou zimou sa však do nej začali pchať ľudia bez strechy nad hlavou. “Stal sa z toho veľký bezpečnostný problém,” uviedol vo svojom stanovisku rektorát univerzity, ktorý súhlasil s policajnou akciou. Desiatky bezdomovcov zapaľovali odpadkové koše, v aule bolo dokonca niekoľko otvorených ohnísk.

Zásah polície však mnohých prekvapil. “Mysleli sme, že rokovania stále prebiehajú,” povedal rakúskemu denníku Die Presse jeden zo študentov. S políciou však poslucháči spolupracovali. “Klásť odpor už nemalo zmysel,” dodal.

Hnev nad rozhodnutím “vyčistiť” univerzitu vyjadrili aj študentské odbory. Vo svojom vyhlásení napísali: “Urobili to naschvál, pred jubileom dvoch mesiacov od obsadenia. Nič by ich to nestálo, ak by tie priestory poskytli ľuďom aj počas Vianoc.” Členstvo v študentských odboroch je v Rakúsku povinné.

Násilné vypratanie prednáškovej sály už má aj svojich kritikov z radov politikov. “Rektorát dal vyprázdniť aulu, hoci vedel o problémoch s bezdomovcami,” rozhorčuje sa v médiách sociálna expertka Heidi Cammerlanderová zo Strany zelených. Študentov sa zastal aj tajomník zelených pre vedu Kurt Grünewald. “Sú v práve. Aj pri obsadení posluchární, aj so svojimi požiadavkami.”

Vniknutie policajtov ukončilo okupáciu univerzitnej auly, ktorá trvala od 22. októbra. Protest študentov proti zavádzaniu tzv. Bolonského systému (Bc.-Mgr.-PhD.) vtedy prerástol do neudržateľných rozmerov a aulu obsadili študenti. Niekoľko týždňov trvali ich protesty proti nekvalitnému školstvu. Podporu a sympatie s protestujúcimi vyjadrili na začiatku aj kancelár Werner Faymann a minister Johannes Hahn.

Postupne však študentov ubúdalo a podľa denníka Kurrier sa stala z auly “párty zóna”. Od začiatku decembra sa s príchodom zimy začali do prednáškovej siene sťahovať bezdomovci, pripomínajú rakúske médiá.


Leave a Reply

Calendar

March 2021
M T W T F S S
« May    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031