Germans In War Against Greece. In Media

Germans In War Against Greece. In Media

Category : Pravda

Originally written for Pravda paper, published on March 2, 2010. Edited online version here.

PRAVIDLÁ majú na to, aby ich porušovali. Sú majstri sveta v daňových podvodoch. A so všetkým čakajú “do zajtra”. Podobné charakteristiky gréckeho národa zaplnili nemecké noviny a časopisy. Mediálna vojna medzi Aténami a Berlínom už zasiahla aj politiku.

Rozbušku zapálil minulý týždeň magazín Focus. Vyšiel s obálkou, ktorá zobrazovala svetoznámu antickú sochu Venušu Milétsku, ale so vztýčeným prostredníkom a nadpisom “Podvodníci v eurorodine. Pripraví nás Grécko o peniaze… ?” Grékom netrvalo dlho vymyslieť odplatu. Noviny Eleftheros Typos uverejnili na revanš fotomontáž známeho stĺpu víťazstva z berlínskeho Námestia republiky: do ruky sochy vsadili hákový kríž. S textom “Financnacizmus ohrozil Európu.”

S rovnakou rétorikou neskôr pokračoval podpredseda gréckej vlády Teodoros Pangalos . V britskom rozhlase bránil kritiku nasmerovanú na Nemecko.  “Vzali z gréckych bánk zlato a peniaze a nikdy ich nevrátili,” povedal pre BBC a na mysli mal obdobie druhej svetovej vojny. Berlín sa snaží situáciu upokojiť. Nemecké ministerstvo zahraničných vecí Grékom odporučilo, aby “nemiešali témy, ktoré spolu nesúvisia”.

Negatívne emócie sa však darí šíriť ďalej na oboch stranách sporu. Grécke spotrebiteľské združenie INKA vyzvalo v piatok ľudí, aby bojkotovali nemecké tovary. Denník Bild zas včera vysvetľoval čitateľom, ako Gréci spaľujú euro: štrajkujú dvakrát viac ako Nemci, v parlamente majú štyrikrát viac poslancov na jedného voliča a ich sociálny systém je “šialený”.

Celý problém má korene vo finančných problémoch Grécka. Nemecké banky sú totiž najväčšími veriteľmi gréckej vlády, ako aj ľudí. V prípade štátneho bankrotu Atén by tak bolo Nemecko zasiahnuté asi najviac. Lenže podľa viacerých prieskumov verejnej mienky viac ako dve tretiny Nemcov odmietajú platiť za grécke chyby. Navyše stupňujúce sa napätie môže odradiť Nemecko od skorej pomoci Grécku, ktoré bude už koncom marca potrebovať ďalšie peniaze na zaplatenie starých dlhov.


Leave a Reply

Calendar

July 2020
M T W T F S S
« May    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031